Kişisel gelişim tartışması: Safsata mı, mutluluk reçetesi mi?

‘Kaygı ve endişe duydukları her konuda yaşam koçuna başvuruyorlar’

Yaşam koçu Arzu Şimşek, bugüne kadarki gözlemlerinden çıkardığı sonuçlara göre insanların kişisel gelişim yolları ve yaşam koçlarına en çok şu sebeplerle başvurduklarını söylüyor: Bireylerin yetersizlik duygusu, güven sorunu, negatif duyguları ile başa çıkma yöntemini beceremedikleri için mutsuzluk duygusu yüzünden ya istediği gibi bir iş bulamadığı ya da çalıştığı yerdeki ekip arkadaşları ile uyumsuzlukları, nasıl başarılı olabilirim ya da en çok belki de ilişkilerindeki sorunlar nedeniyle başvuruyorlar. Evlilik kararı almakta zorlanıp doğru insan olup olmadığını düşündükleri zaman da koçluk istiyorlar. Öğrenciler ise ailesi ile olan iletişimi ve kaygıları hakkında. Kısaca danışanlar, hayatta kaygı ve endişe duydukları her konuda yasam koçluğu istiyor.

Şimşek’e göre özellikle Batılı ülkelerde yaşayan insanlar ülkemize göre yaşam koçluğuna farklı yaklaşıyor: “Ortak sorunlar olmadığı için mesajlar da farklı olacaktır. Toplumun bizlere belirlediği belli sınırlar vardır ve insan bu sınırlar içerisinde yaşama devam eder. Coğrafyaların insanlar üzerindeki etkileri de yasam konusunda önemlidir. Türk toplumu acılarını, sevinçlerini, heyecanını hissederek derin yaşar. Olaylara bakış açıları duygusaldır bu yüzden. Diğer ülkeler daha akılcı yaklaşım içerisindedir. Bu nedenle her toplumun insana ait mesajları ve yol haritası bizde de olduğu gibi başka başkadır. Üstelik yaşam koçluğunun ne olduğunun toplum tarafından tam olarak bilinmemesi ve işin gerçek anlamıyla eğitimini almayan insanlar tarafından yapılması, işimizi daha da zorlaştırıyor.”

‘Her olaya pozitif bakmak insanı yorar ve olmadık beklentilere sokar’

Şimşek, genel tavsiyeler vermeyi, herkes için tek bir yol varmış gibi aynı sözlerle yol göstermeyi doğru bulmuyor: “Her insanın hayattan beklentisi başkadır. Ve her birimiz farklı kültürlerde, ailede yetiştik, farklı eğitim aldık, çocuklukta farklı rol modelleri ile büyüdük. Kişiliklerimiz ve olaylara karşı tutumumuz farklı iken hangi kitaptan hangi insan üzerine değişim yapabilirsiniz? 10 adımda mutlu olunmayacağı gibi 5 adımda mutlu evliliğin sırrı da çözülmez.”

“Peki, insan hep pozitif mi olmalı?” sorumuza Arzu Şimşek, “Her anı değişen bir dünyada hangi olaya sürekli pozitif bakmak doğru ki?” diyerek yanıt veriyor. “Zaten hayatın her anına, her olaya duruma pozitif bakmak ya da bakmaya zorlanmak kişiyi yorar ve olmadık bir beklentiye sokar. Kimi zaman olumsuz düşünmek sizin kendinizi sorgulamanızı sağlar. Kendini ve olayları sorgulayan insanların bir sonraki adımı anlamaya çalışmaktır. Anlamak sonuca ulaştırır.”

‘Negatif düşünmek, yenilenmemiz ve değişmemiz için önemli’

Şimşek’e göre negatif düşünce o kadar kötü bir şey değil; dahası yenilenmemiz, değişmemiz ve gelişmemiz için önemli: “Hayata pozitif bakmak önemli gibi gözükse de gerçekleri nasıl değiştirebilirim duygusu daha önemli. Stres insanoğlunun bazı durumlarda hayatta kalmasını sağlar. Binlerce yıl bunu hissederek bugüne kadar geldi insan. Kızgınlık, öfke, kıskançlık olumsuz duygulardır ve bir o kadar da güçlü duygulardır. Sizin yaşama devam etmenizi sağlar. Önemli olan nasıl kontrol ettiğinizdir.”

Son olarak, Cem Seymen’in Twitter üzerinden gençlere verdiği tavsiyelere değinen Arzu Şimşek, gençlerin sorunlarını görmezden gelmek yerine kaygılarını azaltmaya çalışmamız gerektiğini söylüyor.

PANİK ATAK VE PANİK OLMA DURUMU

Vücudumuz belli olayın karşısında ,

korku , stres , baskı ve kaçma durumunda savunma sistemimiz devreye girer.

kalp çarpıntısı

nefes alamama

boğulma hissi

aşırı terleme

el ve ayaklarda soğuma ve çekilme

titreme

nabız yükselmesi

ölüm korkusu yada ölücekmiş hissi

aklını kaçırma ,çıldıracakmış düşüncesi

kontrolü kaybetme ve yakınlarına zarar verecekmiş düşüncesi

bunlar bir panik atak sırasında yaşananlardır.çünkü bedenimiz bulunduğu ortamda ya kaç yada savun sinyalini gönderir.

peki bunlar gerçekten olurmu?

panik atak sırasında kişi bunları yaşar ama bu ne gerçek bir kalp krizi yada aklını yitirecekmiş durumu değildir.yaşadığınız tamamıyla vucüdunuzun bir tepkisidir. siz gerçek gibi düşünsenizde hiç bir sey olmayacaktır.

kaygı ve endişe durumunda biliçaltınız üst bilincinize bir sinyal gönderir.

yoğun stres altındaki bireyler aşırı kaygılı, endişeli ,mükemmeliyetçi , sürekli geçmişi düşünmek,bır yakınınız ani ölüm haberi, sürekli sevdiklerinizin başına bir felaket gelecekmiş korkusu ,olaylara ve kişilere karşı aşırı empati duygusu yaşama, yoğun çalışma ve travma sonrası kişiler panik atar yaşarlar

panik atak bazen panik olma durumu ile de karıştırılır. panik olma heyecanlı kişilerin bir olay karşısında fazla reaksiyon gösterme durumudur.

oysa panik atak kalp krizi ve ölüm korkusu duyma halidir.

panik atak sırasında kişi hemen hastanelerin acil bölümüne koşarlar.

çekilen kalp ekg sinde sonuç kalp krizi olmadığı anlaşılır. her devasında hastaneye koşmak ve bir uzmana görünmek kişiyi yorar ve günlük hayatında yapacağı işleri de aksatır.Giderek sosyal hayattan kaçma tek başına bir yere gitmekten korkma ya başıma bir şey gelirse hemen yardım alamazsam korkusu hayatını kabusa çevirir.

panik atak sırasında yapacağımız ilk şey bunu geçici olduğunu bilmek, en fazla 20 dakika süreceğini bilmeniz gerekir bazen 1 saati bile bulduğu saptanmıştır ama bu çok yasanan bir durum değildir.

düzenli ve yavaş nefes almaya çalışın. derin bir nefes alıp 4 saniye kadar içinizde tutun ve sakin bir şekilde ağır ağır nefes vermeye çalışın. sürekli nabız kontrolü yapmamalı , dikatinizi bedeninizde uzaklaştırarak etrafınızdaki nesnelere çevirin. Renklere objelere veya duydugunuz seslere odaklanın.

unutmayın ki bu durum geçici ve o sırada ne kalp krizi geçiriyorsunuz nede delireceksiniz.

Panik atak yaşayan insanlar öncelik le profesyonel bir yardım mutlaka almalıdır. Bir kaç seans sonrası panik atak hastalığı yaşayan bireylerde iyileşme gözükür.

Soru & Cevap

Profesyonel Yaşam Koçu

Sormak İstediğiniz Soruları Sitemize Üye Olun ve Buraya Yorum Olarak Yazın. Birebir Olarak ARZU ŞİMŞEK Okusun ve Cevaplasın. Aklınıza Takılan Soruların Cevabını Burada Çok Rahat Bulabilirsiniz.

Güvelik Açısından Yorumlarınız Onay’dan Geçmektedir. Yorumunuz Onaylanmadıkça Sitede Görünmez.