PANİK ATAK VE PANİK OLMA DURUMU

Vücudumuz belli olayın karşısında ,

korku , stres , baskı ve kaçma durumunda savunma sistemimiz devreye girer.

kalp çarpıntısı

nefes alamama

boğulma hissi

aşırı terleme

el ve ayaklarda soğuma ve çekilme

titreme

nabız yükselmesi

ölüm korkusu yada ölücekmiş hissi

aklını kaçırma ,çıldıracakmış düşüncesi

kontrolü kaybetme ve yakınlarına zarar verecekmiş düşüncesi

bunlar bir panik atak sırasında yaşananlardır.çünkü bedenimiz bulunduğu ortamda ya kaç yada savun sinyalini gönderir.

peki bunlar gerçekten olurmu?

panik atak sırasında kişi bunları yaşar ama bu ne gerçek bir kalp krizi yada aklını yitirecekmiş durumu değildir.yaşadığınız tamamıyla vucüdunuzun bir tepkisidir. siz gerçek gibi düşünsenizde hiç bir sey olmayacaktır.

kaygı ve endişe durumunda biliçaltınız üst bilincinize bir sinyal gönderir.

yoğun stres altındaki bireyler aşırı kaygılı, endişeli ,mükemmeliyetçi , sürekli geçmişi düşünmek,bır yakınınız ani ölüm haberi, sürekli sevdiklerinizin başına bir felaket gelecekmiş korkusu ,olaylara ve kişilere karşı aşırı empati duygusu yaşama, yoğun çalışma ve travma sonrası kişiler panik atar yaşarlar

panik atak bazen panik olma durumu ile de karıştırılır. panik olma heyecanlı kişilerin bir olay karşısında fazla reaksiyon gösterme durumudur.

oysa panik atak kalp krizi ve ölüm korkusu duyma halidir.

panik atak sırasında kişi hemen hastanelerin acil bölümüne koşarlar.

çekilen kalp ekg sinde sonuç kalp krizi olmadığı anlaşılır. her devasında hastaneye koşmak ve bir uzmana görünmek kişiyi yorar ve günlük hayatında yapacağı işleri de aksatır.Giderek sosyal hayattan kaçma tek başına bir yere gitmekten korkma ya başıma bir şey gelirse hemen yardım alamazsam korkusu hayatını kabusa çevirir.

panik atak sırasında yapacağımız ilk şey bunu geçici olduğunu bilmek, en fazla 20 dakika süreceğini bilmeniz gerekir bazen 1 saati bile bulduğu saptanmıştır ama bu çok yasanan bir durum değildir.

düzenli ve yavaş nefes almaya çalışın. derin bir nefes alıp 4 saniye kadar içinizde tutun ve sakin bir şekilde ağır ağır nefes vermeye çalışın. sürekli nabız kontrolü yapmamalı , dikatinizi bedeninizde uzaklaştırarak etrafınızdaki nesnelere çevirin. Renklere objelere veya duydugunuz seslere odaklanın.

unutmayın ki bu durum geçici ve o sırada ne kalp krizi geçiriyorsunuz nede delireceksiniz.

Panik atak yaşayan insanlar öncelik le profesyonel bir yardım mutlaka almalıdır. Bir kaç seans sonrası panik atak hastalığı yaşayan bireylerde iyileşme gözükür.